Som Data Specialist i 3Business bliver dit overordnede ansvar at optimere kampagneudviklingen til 3Business.dk ved at planlægge, udvikle, eksekvere og evaluere kampagner på tværs af organisationen.
Det er afgørende, at du har en analytisk og datadrevet tilgang dit arbejde og at du er i stand til selv at eksekvere, justere samt tolke indsatser – i tæt samarbejde med Salgsledere og dine kollegaer Marketing
Opgaven
Design og eksekvering af ringeliste kampagner, CRM-kampagner og Marketing kampagner Udarbejdelse af automatiserede flows i SalesForce Marketing Cloud Rapportering og analyse af Salg og kundebase udvikling Automatisering af manuelle processer Data og analytisk support til de kommercielle afdelinger i 3Business Projekt deltagelse på tværs af de kommercielle enheder Din profil
Du har erfaring med opfølgning på KPI’er og nøgletal Du er en stærk analytiker og behersker Excel på et avanceret niveau Du har erfaring med kampagne og Marketing Automation værktøjer Det er en fordel hvis du har kendskab til HTML, Java, SQL eller lignende Du evner at sætte dig ind i og forstå forretningsprocesser og dermed data, således, at du kan være en solid sparringspartner, der forvandler data til let forståelige konklusioner og handling Du er passioneret omkring at samarbejde og skabe resultater sammen med andre Du er en teamplayer med stærke kommunikationsevner Du trives med at arbejde i et performancedrevet miljø på tværs af forretningsområder Du får ansvaret for konstant at videreudvikle og optimere alle vores salg, CRM og Marketing kampagner med henblik på at drive flere salg og leads fra både potentielle og eksisterende kunder.
Du bliver en del af noget helt særligt
Hos 3 får du billet til et fællesskab af 700 dygtige medarbejdere, som er dedikerede i en sjælden grad. Din personlighed kan bane vejen for en stærk karriere her hos os, hvor der er plads til forskellighed og store drømme. Vi tilbyder gode udviklingsmuligheder, lækre medarbejderfordele og en uformel tone. Janteloven bruger vi ikke. Til gengæld har vi det sjovt, og vi er ikke blege for at fejre vores succeser og belønne gode resultater.
Ansøgning og kontakt
Har du lyst til at blive en del af 3 så send din ansøgning og CV hurtigst muligt.